...Geniální algoritmy pro každého


 Hlavní   IQ Pokyd   Co děláme   Jiné služby a zájmy   Blbinky+staré   Vaše názory   O nás 
Novinky
28.7.2009
- trojšachy se dají hrát i po internetu. Zatím je největší problém sehnat hráče, pokud sami nikoho neznáte
1.7.2009
- nový program pro jednoduché vkládání klávesových posloupností - Makra
15.12.2008
- nová stránka o šachách pro tři hráče
29.9.2008
- programy pro Symbianové telefony jsou průběžně aktualizovány
10.7.2008
- kolekce nových programů a her pro telefony se Symbianem
29.8.2007
- zdrojové kódy Pokydu a IQ Pokydu jsou volně ke stažení

Historie KÝBLSoftu


Jako každý, i my máme svoji historii :-)
Jejím přečtením zjistíte, že jsme toho neudělali příliš, ale když už, tak pořádně a ve svém "oboru" jsme zpravidla vždy patřili ke špičce.
Všechny zde uvedené aktivity jsme dělali zdarma a primárně pro sebe - nadšení je tedy jednou z příčin. S tím ovšem také souvisí prakticky zanedbatelný nebo vůbec žádný zisk.

Takže základní milníky KÝBLSoftu:

 • 1995 - 1998 Počátky našich programátorských počinů; v tomto období vzniklo mnoho prográmků primárně pro DOS, žádný z nich se neujal nijak zvlášť. Jednalo se zejména o různé pomocné utility, hry nebo pomocné rezidentní programy. Byly oblíbené zejména u přátel a v místním Domu dětí a mládeže.
  Protože slovo "KÝBLSoft" se objevilo až v roce 1998, programy byly napsány pod různými názvy, vždy však podepsané občanským jménem :-)
  Několik ukázek můžete najít v našich starých programech.
 • 29.8.1999 Vyšla 1. verze programu Pokyd pro simulaci kecání s počítačem. Tento freewarový program byl původně reakcí na podobný placený program Pokec, ale během několika let se stal nejznámějším a zřejmě nejlepším podobným programem v Česku i Slovensku. Oblibu si získal (soudě podle ohlasů) zejména u školní mládeže, ale i běžných lidí středního věku. Ačkoli byl lepší než jeho konkurenti, k inteligenci měl ještě hodně daleko. Zato byl vtipný a asi to se nejvíce cenilo.
  "Zlaté období" Pokydu bylo okolo roku 2002. Díky tomuto programu je KÝBLSoft poměrně hodně známý.
 • 3.11.1999 Společně s Pokydem v2.0 získává KÝBLSoft své první www stránky na tehdy populární službě MujWeb.cz (měl adresu http://www.mujweb.cz/www/kyblsoft).
 • 29.8.2000 Změna www adresy na http://kyblsoft.borec.cz - stalo se tak u příležitosti vydání Pokydu 5.0, mimochodem přesně rok po první verzi.
 • 16.7.2001 Napsal jsem velice obsáhlý návod nestandardních postupů, detailní popis chyb a různé triky pro můj tehdejší telefon Sony CMD-J5. Dodnes se jedná o nejúplnější popis pro tento telefon (a asi to tak i zůstane), stránka se stala mezi uživateli tohoto typu mobilu populární a dokonce se objevilo několik případů doslovných krádeží textů. Později byla stránka na žádosti přeložena mým otcem do angličtiny.
  Dodnes je dostupná zde.
 • přelom 2001/2002 Vytvořena hra Bantumi v JavaScriptu, nikdy se nijak více neproslavila (ostatně různě po světě je implementací této hry dost). Velice známá alespoň mezi známými se stala až o 5 let později v důsledku podobného zadání na naší fakultě jako semestrální práce :-)
 • 25.6.2002 Pokyd běží v on-line verzi přímo na webu.
  Díky tomu jsem dostal v roce 2002/2003 několik zajímavých nabídek na komerční využití - nicméně všechno nakonec nějak padlo. Pokyd ani jeho následovník IQ Pokyd nebyl nikdy komerčně využit.
 • 29.8.2002 Tři roky po vydání první verze Pokydu pro DOS vyšla jeho poslední verze: Pokyd v7.0. V této době byl tento program na vrcholu své slávy.
 • 10.9.2002 Protože mě nebavilo pořád vylepšovat inteligenci Pokydu (to byla vždy ta nejnudnější část), zveřejnil jsem nabídku na pomoc. I přes počáteční nadšení uživatelů však nikdy žádná skutečná pomoc nepřišla.
 • 4.12.2002 Zprovoznili jsme službu posílání počasí zdarma na mobil. Tato služba existuje (s mnoha dalšími možnostmi) dodnes na http://zpravy.kyblsoft.cz a stala se dalším kamenem "slávy" KÝBLSoftu. Podle našich informací je stále nejrozšířenější podobnou neplacenou službou.
 • 10.5.2003 Pro připravovaného nástupce Pokydu jsme hledali název - ve veřejné anketě padaly různé názvy, nakonec ale zvítězil můj původní návrh "IQ Pokyd".
 • 4.6.2004 Spustili jsme službu "Měření dostupnosti webhostingů". Původně byla na adrese http://mereni.webzdarma.cz a měla měřit pouze hosting WebZdarma.cz, ale nakonec se nápad trochu "zvrhnul" a už od počátku měřila všechny mně známé hostingy (cca 200, nyní přes 500). Měření probíhalo 1x za hodinu a byl to pouze ping, o rok a půl později se měření zlepšilo na interval 5 minut (ještě později na 4 minuty) a testování skutečného stáhnutí stránky.
  Služba dodnes běží na http://mereni.kyblsoft.cz (mimochodem zejména od roku 2006 až doposud velice úspěšně) a je jediná svého druhu. Názory na ni jsou různé, ale od zavedení 5minutového intervalu veskrze pozitivní i ze strany měřených hosterů. Kromě přínosu ukázání orientační dostupnosti se také zřejmě jedná o nejúplnější seznam hostingů v Česku a Slovensku.
 • 29.8.2004 Vydán nástupce programu Pokyd s názvem "IQ Pokyd", a to ve verzi 0.1. IQ Pokyd přinášel mnoho inovací, z nichž však většina byla pouze zdánlivá nebo nebyla vidět. Jádro pro inteligenci bylo zcela překopáno a byla dodána nová inteligence, nicméně je pořád z velké části využívána ta stará.
  Je to první verze pro Windows s jakýms takýms prostředím přijatelným pro většinu uživatelů.
  Příliš dlouhá prodleva do vydání této verze spolu s takřka neviditelnými změnami byla pro mnoho uživatelů zklamání. Byla to první verze, na kterou se sneslo spousta (oprávněné) kritiky.
 • 11.10.2004 Začali jsme oficiálně podnikat v oboru tvorby programů a www stránek, IČO 711 51 362.
 • 6.12.2004 Stránky přesunuty na doménu kyblsoft.cz, na které jsme dodnes a zřejmě i zůstaneme.
 • začátek roku 2005 Pokusy s www stránkami - konečně jsem se je naučil dělat pořádně :-) Z této doby vychází mnoho skriptů, jako například diskusní fórum nebo vyhledávání svátků, ale také řada komerčních prací.
 • 11.7.2005 Na nové doméně svice.cz jsme zřídlili diskusní server s možností vkládání vlastních článků. Protože do té doby podobný web prakticky neexistoval, rychle se ujal.
 • 31.10.2005 Vyšla poslední verze IQ Pokydu - verze 0.15. Je to vylepšení verze 0.1 hlavně v oblasti uživatelského rozhraní.
 • 17.2.2006 Díky spolupráci s Moonlake.cz bylo měření dostupnosti hostingů o dost vylepšeno - měření je každých 5 minut (později 4 minuty) a je dohledatelný každý výpadek. Od této chvíle začíná být přehled dostupností hostingů velice oblíbený.
 • 1.4.2006 Oficiálně ukončen vývoj IQ Pokydu. Zdrojové kódy Pokydu a IQ Pokydu jsou uvolněny pod licencí GNU/GPL; jsou posílány na žádost.
 • 14.4.2006 Na nové doméně monitoring-serveru.cz jsme zřídili individuální měření webových stránek a spousta jiných služeb. V této době (5/2006) se měření stále rozjíždí, ale s 10minutovým měřením zdarma, několika měřícimi servery, přehlednými grafy a možností až 15vteřinového monitoringu poskytujeme s největší pravděpodobností nejlepší služby v této oblasti.
 • 19.5.2006 Petr Protuš spustil stránky kyblsoft.sk, slovenské odnože KÝBLSoftu. Kromě vlastních programů také překládá některé služby (Monitoring-serverů.cz) do slovenštiny.
 • rok 2008 Vyvíjení programů pro mobilní telefon se Symbianem v mShellu. Jedná se o několik desítek programů a her užitečné nejen na telefonu; ty nejlepší jsme zveřejnili.

Toť zatím všechny větší mezníky KÝBLSoftu. Ale další přijdou ;-)

Aleš Janda

  kyblsoft.cz - Copyright © Aleš Janda, KÝBLSoft 1995-2021