IQ Pokyd v0.15

Český freewarový kecací program
Pokecejte si se svým počítačem!


Nejnovější verze / aktualizace

IQ Pokyd 0.15 (31.10.2005) - poslední vydání (oprava):  1 (žádná oprava)

Vývoj IQ Pokydu byl ukončen

(1. 4. 2006) Bohužel musím oznámit, že zastavuji veškerý další vývoj IQ Pokydu; žádné nové verze již nebudou vycházet. Důvodů je hned několik:
Tím nejpodstatnějším je nedostatek času - při studiu vysoké školy a x dalších zájmech na to prostě není čas.
Dalším důvodem je jistá únava z projektu - tímto tématem se zabývám bezmála třetinu života a začíná to být celkem dost.

Navíc vidím, že IQ Pokyd bude prostě vždycky hloupý, ať se budu snažit sebevíc. Bude to pořád jen stroj, nikdy ani zdaleka nebude umět to co člověk. Prostě to nejde. Ztratil jsem ty dětské iluze o tom, že se k nějakému ideálu můžu stále přibližovat. Nemůžu. Toho, o co jsem se snažil, jsem vlastně nedosáhl. Snažil jsem se o to, aby jednou člověk přišel k obrazovce a nepoznal, mluví-li s člověkem nebo počítačem. Aby jednou bylo možné dosáhnout úplné simulace, ať už by se bavili o čemkoli.

Bohužel to možné není. Teď určitě ne. Škoda.

Sice se mi nepodařilo udělat inteligentního robota, ale podařilo se mi minimálně o to vzbudit nějaký zájem. Pokyd byl svého času zdaleka nejznámějším a asi i nejlepším podobným programem. To dokazuje také to, že značná část lidí, které náhodně potkávám, se mi přiznala, že "kdysi hrávali Pokyd"...
Je to pěkné, i díky němu mám spoustu (nejen internetových) přátel, i díky němu je KÝBLSoft tím, čím je.
Ale teď je konec. Je to škoda.

Možná že takový robot bude přeci jen v budoucnu existovat. A je úplně jedno, jestli to udělám já za 50 let nebo někdo úplně jiný. Bylo by moc hezké tu myšlenku dotáhnout do konce. Jestli se toho dožijeme a jestli to vůbec lze :-)

Už asi ani neopravím tu chybu s fontem, který se blbě zobrazuje na Win 9x/ME. Prosím tedy uživatele tohoto systému, aby si stáhli verzi 0.1, beztak se od té nejnovější verze tolik neliší.

Se současným (IQ) Pokydem tedy končím. Alespoň v této podobě. Máte-li zájem o jeho zdrojové kódy, lze si je zde stáhnout.

Update 2008: V roce 2007 jsem měl bakalářskou práci na téma zpracování české věty do gramatického stromu. Můžete si ji stáhnout zde (obsah přiloženého CD na vyžádání).

Doufám, že tento konec přijmete s pochopením...

Případné dotazy směřujte mně na e-mail nebo do fóra.

Aleš Janda, autor programu Pokyd a IQ Pokyd


Jak vypadá IQ Pokyd


Novinky projektu:

29.12.2005: Nyní si můžete s IQ Pokydem popovídat i přes Skype.

Novinky aktuální verze [0.15]:

Novinky verze 0.15: Kromě zase o něco lepší inteligence je to možnost roztahování okna, rozšířené nastavení, možnost emulace klávesnice na "nečeskoslovenských" systémech, možnost zobrazení "DOSového" kurzoru a spousta dalších drobných vylepšení :-) Původní Pokyd 7.0 se již nevyvíjí, ale i nadále plně funguje a bude fungovat veškerá podpora k tomuto programu.

Popis programu IQ Pokyd 0.15:

"Kecací" program. Je to prostě program, kterému napíšete nějakou českou větu a on vám odpoví. Na tu zase odpovíte vy a tak dál - jak prostě běžně probíhá komunikace mezi lidmi. Jasně že neporozumí zdaleka všemu, ovšem jak do jaké míry odpoví inteligentně, si vyzkoušejte sami...
Je zde výběr ze 7 charakterů počítače, jeho 5 nálad, které se mění podle situací, mužský i ženský rod u člověka i počítače.
Jak již číselné označení verze napovídá (verze 0.15), jedná se o první verzi tohoto programu a dosud v ní nejsou zahrnuty některá plánovaná vylepšení - například paměť. To však bude zcela určitě zahrnuto v příštích verzích.
IQ Pokyd je jednoznačně jeden z nejlepších podobných programů dneška, ovšem jak inteligentně odpovídá, to už musíte posoudit sami.

Stáhnutí, podpora IQ Pokydu >>
Nejčastěji kladené otázky (FAQ) k programu IQ Pokyd >>