...Geniální algoritmy pro každého


 Hlavní   IQ Pokyd   Co děláme   Jiné služby a zájmy   Blbinky+staré   Vaše názory   O nás 

Staré programy ke stažení


Upozornění
Upozorňujeme, že veškeré programy jsou již prakticky bez záruky a bez technické podpory; jejich použití bylo aktuální v době jejich vzniku, tedy okolo roku 1998. Některé mohou být závislé na softwarových a hardwarových standardech té doby a nyní již nemusí fungovat. Jejich použití je převážně z příkazového řádku.

Zde najdete staré programy ke stažení. Najdete zde jak programy z naší "dílny", tak i programy cizí, které se nám líbí a jsou volně šiřitelné.
Dnes jsou použitelné jen málokteré, ale jsou dobrou ukázkou, jakou má KÝBLSoft historii.


Programy od KÝBLSoftu


KÝBLSoft se vždy zabýval především užitečnými programy, hrami už méně. Veškeré práce zde uvedené jsou určeny primárně pro DOS, ve Windows jejich chod není zaručený, u některých (např. programu Heslo) ani možné.


Všeobecné programy od KÝBLSoftu


Azb2lat v1.0 (konvertovač azbuky do latinky)

Konvertor z kódování azbuky do naší latinky. S tímto konvertorem můžete číst i texty psané originálně v azbuce. Program všechny písmena převede tak, jak by to Čech nejlépe četl. Mimo toho pozná, kde se píše "x" místo "ch" v tabulkách, kde "ě" místo "je", aby se to lépe četlo, zarovnává dokonce i rámečky, aby případný graf či tabulka zůstala neporušená. Sám pozná, je-li nastaven kód Kamenických nebo Latin2, ale je možností to "ručně" nastavit. S tímto programem můžete číst všechny texty i bez znalosti azbuky a speciálního fontu.
Pozn.: Chcete si to vyzkoušet? Převeďte soubor VCINFO.DOC z Volkov Commanderu (jen do verze 4.x), nebo textový soubor z RarCrackeru.
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (14,651 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (13,646 B)

Cotoje v1.0 (detekovač souborů)

Tento program by se dal přirovnat k vylepšenému příkazu DIR. Rozpozná přes 140 formátů souborů, nějaké i blíže (182 možností!), zobrazuje atributy, čas a datum souboru, jeho velikost, velikost, kterou skutečně zabírá na disku atd. Lze si zvolit zobrazování skrytých a systémových souborů, adresářů a dokonce i soubory s atributem Volume! Rozpozná aktuální kódování (Kamenických nebo Latin 2), takže je to vždy se správnou diakritikou!
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGA (doporučená EGA a vyšší)Stáhni RAR (29,528 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (28,572 B)

Časovač v1.0 (rezidentní zrychlovač hodin)

Tento program je určen speciálně na hry. Funguje tak, že rezidentně zrychluje tik hodin až asi 60x a tím hrám simuluje, že je počítač o mnoho pomalejší, než je a hra je potom mnohem rychlejší. Pozor! Chodí pouze pod DOSem!
Minimální nároky: DOS (ne Windows!), 286, CGAStáhni RAR (2,989 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (1,993 B)

Destroy v1.0 (neodmazatelný ničič souborů)

"Ničič" souborů. Máte na disku soubory, které chcete smazat, ale chcete mít jistotu, že NIKDO je už neodmaže? Destroy zadané soubory přepíše, přejmenuje a až potom je smaže. Nelze se potom do nich podívat ani přes jednotlivé sektory.
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (11,409 B)
Autor: Aleš a Miroslav JandaStáhni ZIP (10,387 B)

Fonty v1.0 (psaní s diakritikou)

Rezidentní program na psaní "česky". Kdo nemá rád českou klávesnici s jejími všemi přeházenými znaky, může použít náš font. Je ve verzi kódu Kamenických, Latin 2 a ISO Latin 2. Funguje tak, že při zapnutém Scroll Locku a zmáčklém Altu píšete háčky a při zmáčklém Ctrlu píšete čárky (a opět Scroll Lock).
Minimální nároky: DOS/Win, 286, VGAStáhni RAR (4,279 B)
Autor: Miroslav JandaStáhni ZIP (5,649 B)

Formule - nejstarší a nejmenší hra KÝBLSoftu

Kýblnoid Formule je nejstarší "dochovaný" program KÝBLSoftu. Je z roku 1995, jeho autorovi bylo 15 let a v té době jsme si ani neříkali KÝBLSoft.
Hra je psaná ve Sphinx C--, takže je velice malá - pouze 3 kilobajty! Pro představu, na jedno CD by se takových her tedy vešlo 200 tisíc!
Jde zde o to projet formulí zadanou trasu s co nejméně narážkami. Pohled na formuli je shora a grafika je velice primitivní. Zvuk je ze speakeru nebo ze zvukovky (přes AdLib).
Hru lze ovládat prakticky jen tlačítky myši, používání klávesnice nedoporučuji. Bohužel i tato hra má na novějších počítačích problémy - nefunguje čekání, hra je tedy příliš rychlá, a to i v některých DOSech. Doporučuji emulátor DOSu.
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (4,877 B)
Autor: Miroslav JandaStáhni ZIP (3,872 B)

Heslo v3.1 (zneviditelňovač adresářů)

Pokud máte adresář a nechcete, aby Vám do něho někdo pořád "lezl", můžete ho zaheslovat tímto Heslem. Po zaheslování ho nebude vidět a nebude Vám v něm nikdo číst. Funguje pouze pod DOSem a ve FAT16.
Minimální nároky: DOS (ne Windows!), 286, CGAStáhni RAR (3,428 B)
Autor: Miroslav JandaStáhni ZIP (2,552 B)

Kýblnoid - supermalá hra s nejlepší grafikou tady

Kýblnoid Kýblnoid je hra typu Arkanoid, tedy plošinkou dole odrážíte míček, který sestřeluje cihly.
Je to jedna z nejmenších her vůbec, včetně grafiky a zvuků (která je možná nejlepší z našich programů) zabírá pouze 7 kB, tedy něco přes 7,000 bajtů!
Hra bohužel nebyla nikdy kompletně dokončena z důvodu velké nekompatibilty. Využívá rozlišení 800x600 a hraje na přes zvukovku AdLib. Grafika však na dost systémech nechodí, časování (čekání - delay) taky ne, hudba funguje ještě méně. Ale podle mých testů chodí hra (jakž takž) pod programem DosBox.
Hra obsahuje i návod k tvorbě vlastních levelů. Ještě prozradím, že do dalších levelů se lze dostat klávesou TAB.
Minimální nároky: DOS/Win, 386, SVGA (800x600)Stáhni RAR (10,075 B)
Autor: Miroslav Janda, Aleš JandaStáhni ZIP (9,975 B)

Pango - hra podle staré předlohy

Pango Hrajete za zeleného panáčka a oba červení nepřátelé se vás snaží zneškodnit. Ideou hry je zneškodnit oba nepřátele na obrazovce pomocí kopnutí do kamene nebo zmrazení zdí s následnýn sežráním. Ke hře je přidán editor levelů, takže můžete hrát i levele, které si sami vymyslíte.
Minimální nároky: DOS/Win, 386, VGAStáhni RAR (26,254 B)
Autor: Miroslav JandaStáhni ZIP (26,908 B)

Sim1MHz v1.1 (zpomalovač procesoru)

Tento program je určen na rezidentní zpomalení procesoru kvůli hraní starších her. Nastavuje se nastavit procentní rychlost z původního procesoru a tím lze dosáhnout i velmi nízkých hodnot rychlosti. Rezident nelze odinstalovat z paměti. Funguje pouze pod DOSem!
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (7,535 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (6,540 B)

SoundOff v1.0 (vypínač speakeru)

Program potlačuje všechny zvukové výstupy na speakeru tím, že je stále rezidentně vypíná (každých 55 ms, což je asi jednou za 1/18 sekundy). Nelze odinastalovat.
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (7,103 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (6,122 B)

Utility všeho druhu se zdrojovým kódem v C--

Zde jsou různé utility, jsou to:
  • Blik v1.0 - blikač "Locků"
  • Inverze v1.0 - při stisku kláves provede inverzi obrazovky
  • Nodisk v1.0 - zabrání zapsat na jakýkoli disk, ale nepíše chyby
  • Prebarvi v1.0 - podobné jako u Inverze, obrazovka se mění postupně
Všechny tyto utility jsou rezidenty, které se opětovným spustěním odinstalují z paměti. Jsou s nimi dodávány zdrojové kódy v ne příliš rozšířeném jazyce Sphinx C--, který je propojením C a Assembleru. Volně modifikovatelné.
Minimální nároky: DOS (pod Windows nezaručeno), 286, CGAStáhni RAR (8,897 B)
Autor: Miroslav JandaStáhni ZIP (11,543 B)


Programy od KÝBLSoftu pro programátory


Tyto programy jsou vhodné pro programátory, či "poloprogramátory", kteří si chtějí ušetřit práci nebo jim jazyk nedovoluje některé funkce.

Najdi v1.1 (vyhledávač souborů)

Vyhledávač souboru. Spouští se s parametrem, co se má vyhledat (a kde) a kam se má zapsat výsledek. Lze zakázat i povolit výstup, hledat adresáře atd. Program nevyhledává dlouhé názvy souborů! (pouze jako soubory 8.3).
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (10,611 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (9,588 B)

Seriove v1.0 (zjišťovač sériového čísla)

Program zjistí sériové číslo disku C a vrátí ho jako tzv. errorlevel nebo ho zapíše do souboru. Lze ho použít hlavně jako identifikaci počítače.
Minimální nároky: DOS/Win, 286, CGAStáhni RAR (6,835 B)
Autor: Aleš JandaStáhni ZIP (5,836 B)Cizí programy


Zde naleznete některé užitečné programy. Tyto programy jsou chráněny svými autorskými právy! Pokud by se na této stránce jakkoli porušilo toto právo, je to pouze z důvodu nedopatření.
Pokud není program kompletní (tj. chybějí nějaké soubory), je to proto, že jsem na Internetu nenašel program vůbec. Rozhodně je vždy spustitelný.
Všechny texty zde uvedeny jsou pouze moje stanovisko, nemusí souhlasit se s vaším názorem.

Jsou zde hlavně programy pro DOS, ale některé i pro Windows.Komprimační programy


Rar 2.50

Jeden z nejznámnějších je Rar. Nedosahuje nejlepší komprese ani nejlepšího času, ovšem je stále oblíbený. Má příjemné uživatelské prostředí a spoustu možností.
Stáhni samorozbalovací archiv (269.486 B)

PKZip 2.04

Program PKZip společně s WinZipem je snad ještě používanější než Rar, ovšem nemá tolik funkcí. Tato verze je pro DOS a obsahuje komprimátor, dekomprimátor a opravovač vadných archivů.
Stáhni samorozbalovací archiv (193.399 B)

Boa 0.58b

Zabalovač s daleka nejlepším kompresním poměrem je jednoznačně Boa. Na druhou stranu zabalování trvá zhruba 3x déle než u Raru a má i méně funkcí. Pozn.: Tento program zabalený sám sebou má pouze 69.016 B (porovnejte s Rarem a Zipem). Je to asi jediný kompresor pro DOS, který podporuje dlouhé názvy souborů.
Stáhni RAR (75,021 B)
Stáhni ZIP (75,576 B)

Ain 2.32

Nejrychlejším kompresorem je Ain. Komprese je sice o něco málo menší Rar, ale jeho rychlost (o 50% rychlejší) stojí za stáhnutí.
Stáhni RAR (111,846 B)
Stáhni ZIP (114,540 B)

aPACK 0.98b

Zabalovač aPACK je nejlepší vnitřní komprese DOSových EXE a COM souborů. Tento kompresor používám i já pro svoje programy.
Stáhni RAR (68,667 B)
Stáhni ZIP (66,798 B)

Upx 0.72

Za zmínku určitě stojí i vnitřní kompresor Upx. Ten také vnitřně zabaluje soubory pro DOS, ale i pro Windows, tj. EXE, SYS, DLL atd. Celkem dokáže zabalit 10 typů souborů.
Pozn.: Pouze pro Windows.
Stáhni RAR (66,176 B)
Stáhni ZIP (64,596 B)Užitečné programy


PictView 1.93a

Opravdu kvalitní prohlížeč obrázků spousty formátů. Dokáže konvertovat, zvětšovat a zmenšovat obrázky, redukovat jejich barvy a má spoustu dalších možností.
Stáhni RAR (113,698 B)
Stáhni ZIP (117,027 B)

Dexter 2.01

Výborný textový editor pro DOS. Můžete s ním editovat neomezeně veliký soubor, má spoustu funkcí (včetně makra - "nahrání" si posloupnost kláves a její opakování). Tento editor já sám hojně využívám.
Stáhni RAR (72,204 B)
Stáhni ZIP (69,858 B)

Okkonv 1.50

Pokud chcete převést textový soubor z jednoho kódování do druhého, použijte český program Okkonv. Umí 7 ASCII tabulek, má autodetekci kódování a velmi rychlé konvertování.
Stáhni RAR (13,254 B)
Stáhni ZIP (12,407 B)

Norton Disk Editor 6.01

Pro profesionální přístup k disku můžete využít Norton Disk Editor. Umožňuje přímý přístup k disku, čtení, na jakých clusterech se nacházejí dané soubory, FAT tabulky. Dokáže číst, zapisovat a kopírovat sektory na jakémkoli fyzickém i logickém disku. Mnoho funkcí.
Stáhni RAR (135,703 B)
Stáhni ZIP (132,992 B)

Sysman 3.1

Pokud programujete a chcete využívat všech výhod a služeb procesoru (většinou neplatí pro 32bitové systémy), bude se Vám hodit manuál Sysman. Obsahuje služby přerušení, ASCII tabulku a spoustu jiných užitečností.
Stáhni RAR (273,530 B)
Stáhni ZIP (286,811 B)

Unp 4.11

Výborný dekomprimátor vnitřních kompresí. Dokáže rozbalit spustitelné soubory zabalené PKLITE, LZEXE, DIET, COMPACK, EXEPACK, OPTLINK a dalšími komprimátory.
Stáhni RAR (21,410 B)
Stáhni ZIP (20,220 B)

WComp 2.0

Detekovač formátu souboru. Dále zjišťuje, kterým kompilátorem byl program vytvořen, rozeznává spoustu vnitřních kompresí, pozná i soubory vytvořené některými programy.
Stáhni RAR (257,340 B)
Stáhni ZIP (292,715 B)

Volkov Commander 4.00.040 beta

Výborný diskový manažer pro DOS. Má necelých 190kB a je rychlejší než Norton Commander, zato však nemá tolik funkcí. Příjemné ovládání.
Stáhni RAR (84,059 B)
Stáhni ZIP (89,578 B)
Sbírka piškvorek


Piškvorky jsou pouze ve formátu RAR. Parametr "Prostředí" říká, jestli piškvorky běží v textovém nebo grafickém módu. Je jich celkem 13.

Piškvorky
AutorLicenceOperační systémProstředíVelikostStažení
- neznámý -freewareDOS/Wintext14.557 BRAR
- neznámý -freewareDOS/Wintext18.958 BRAR
Radek HolečekfreewareDOS/Wintext30.891 BRAR
KubaSoftsharewareDOS/Wingrafika58.181 BRAR
Antonín KmochfreewareDOS/Wingrafika176.168 BRAR
Martin PetříčekfreewareDOS/Wingrafika22.955 BRAR
Tpjar, ChocholačkováfreewareDOS/Wingrafika81.608 BRAR
Mark MammelfreewareDOS/Wintext39.114 BRAR
Pentti MoilanenfreewareWindowsgrafika27.866 BRAR
BMS DeveloperssharewareWindowsgrafika282.243 BRAR
WMakesharewareWindowsgrafika17.377 BRAR
P. S. NeeleyfreewareWindowsgrafika415.704 BRAR
Software602freewareWindowsgrafika16.223 BRAR
  kyblsoft.cz - Copyright © Aleš Janda, KÝBLSoft 1995-2021